Hãy nhập câu hỏi của bạn vào đây, nếu là tài khoản VIP, bạn sẽ được ưu tiên trả lời.
1. Hoang is the tallest person in my class .
2. How many oranges would you ?
3. How much is a bowl of noodles ?
What is the price of a bowl of noodles ?
4 . Ko có bắt đầu nên mk làm hết dạng luôn nha
Let's go camping in Con Vanh beach this Sunday ?
Why don't we go camping in Con Vanh beach this Sunday ?
What about/How about going camping in Con Vanh beach this Sunday ?
I suggest going camping in Con Vanh beach this Sunday ?
I suggest that we should go camping in Con Vanh beach this Sunday ?
5. His house is to the right of the book store .
Tk mk nha
1. Hoang is the tallest student in my class
2. How many oranges would you ?
3. How much is a bowl of nooldes?
What is the price of a bowl of noodles?
4. What about/How about going cacmping in Con Vanh beach this Sunday?
Why don't we go camping in Con Vanh beach this Sunday?
Let's / Let us go camping in Con Vanh beach this Sunday?
I suggest going camping in Con Vanh beach this Sunday?
I suggest that we should go camping in Con Vanh beach this Sunday?
5. His house is to the right of the bookstore
Câu 4 mk lm hết tất cả các cách rồi bn chọn cách nào cx đúng!! Đảm bảo 100% lun bài dễ ý mừ!
Does Phong' house have 8 rooms?
Are.....there 8 rooms in Phong's house.......
How much does a box of sweet cost?
What..........is the price of a box of sweet ?
Does your father cycle to work?
Does.....your father go to work by bicycle...........
She has long blond hair
Her.......hair is long and blond.......
Nobody in our class is more beautiful than Anna
Anna............is the most beautiful in our class
1. Are there 8 rooms in Phong's house?
2. What is the price of this box of sweets?
3. Does your father go to work by bike?
4. Her hair is blond.
5. Anna is the most beautiful in our class.
Tham khảo
How much does it cost to mail a letter to England?
How much do these books cost?
-> these và books ở số nhiều nha em
the cost of 1 book is:
18:6=3(dollars)
so the cost of 8 books is:
8 *3=24(dollars)
1: What is the price of a bowl of noodles?
How much is a bowl of noodles
2: This box has twelve packets of tea
There are twelve packets of tea in this box
3: How many bananas would you like?
How many bananas do you like ?
4: Bi and Fifi fly to HaNoi
Bi and Fifi travel to Ha Noi by plane
5:The bakery is to the left of the house
My house is to the right of the bakery
6:Mr. Brown has a son, Trung
Mr. Brown's son is Trung
7: Trang is riding her bike to school
Trang is going to school by bike
8:Does your school have over eight hundred students?
Are there over eight hundred students in your school
9:This exercise is very dificult and I can’t do it
This exercise is too difficult for me
Tìm lỗi sai và sửa
Is Hung and his brother working in the garden now?
Are
What about play tennis now?
playing
I’m going stay with my uncle and aunt.
going to stay
I want talk to her because she is very nice.
want to talk
They are going to talking some photos at the beach.
take
How many is a kilo of rice?
much
Thêm từ vào câu
They/take/vegetable/market/the moment
They are taking vegetables in the market at the moment
You/drive/work/or/go/bus
Do you drive to work or go by bus?
There/be/small park/front/linh/house
There is a small park in front of Linh's house
Our/apartment/have/four rooms/and/seventh floor
Our apartment has four rooms and seventh floor
Brother/live/Paris/and/have/bakery/there
My brother lives in Paris and he has a bakery there
Make questions for the underlined words
I’d like a cup of coffee
What would you like?
She needs two kilo of rice
How much rice does she need?
My sister plays badminton when it’s cool
What sports does your sister play when it's cool?
My classmates sometimes go to the zoo in the spring
When do your classmates sometimes go to the zoo
Nam is going to visit the zoo tomorrow.
When is Nam going to visit the zoo?
1. Does your father cycle to work ?
=> Does your father get to work by bike ?
2. How much does a box of chocolate cost ?
=> What is the price of a box of chocolate ?
Chúc bạn học tốt !
How much does your T-shirt cost? (what)
=>………What is the price of your T-shirt?……………………………………………………………………………………………..
How deep is that river (what)
=>………What is the depth of that river?……………………………………………………………………………………………..
Hoa’s school has more than 500 students (there)
=>……There are more than 500 students in Hoa's school………………………………………………………………………………………………..
No lake in the world is deeper than Lake Baikal. (deepest)
=>……Lake Baikal is the deepest lake in the world………………………………………………………………………………………………..
We love study->studying English with our friends. (fond)
=>………We are fond of studying E with our friends……………………………………………………………………………………………..
How much does your T-shirt cost? (what)
=>……What is the cost of your T-shirt?……..
How deep is that river (what)
=>…What depth is that river?…..
Hoa’s school has more than 500 students (there)
=>…There are more than 500 students in Hoa's school..
No lake in the world is deeper than Lake Baikal. (deepest)
=>…Lake Baikal is the deepest lake in the world…..
We love study English with our friends. (fond)
=>…We are fond of studying English with our friends…..
how much does a bowl of noodle cost
=> How much is a bowl of noodle
Học tốt !!!!!!!!!!!
viết lại câu giùm mik nhoa